Centrum Wspierania Inicjatyw Transgranicznych

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jadło – przepisy kulinarne pogranicza Polsko-Słowackiego

Drukuj PDF
W ramach projektu „Smaki pogranicza. Polsko – słowacka wymiana doświadczeń w dziedzinie turystyki kulinarno – krajoznawczej" realizowanego przez Powiat Krośnieński w partnerstwie z Agencją Rozwoju Rejonu w Świdniku, wydano publikację: Jadło – przepisy kulinarne pogranicza Polsko-Słowackiego.
 
Sztuka kulinarna jest jednym z ważniejszych elementów każdej społeczności. W publikacji wykazuje się, jak obszar współczesnego pogranicza polsko-słowackiego (czyli południa województwa podkarpackiego i kraju preszowskiego) podzielony przez blisko tysiąc lat jedną z najtrwalszych w historii Polski granicą, miał wiele ze sobą wspólnego, o czym świadczyć ma zestaw, często wspólnych, potraw na naszych stołach. Są oczywiście różnice, które potwierdzają samodzielność rozwoju przygranicznego obszaru Polski i Słowacji.

Przygotowana publikacja o kulinariach polsko-słowackiego pogranicza ukazuje jej złożony charakter. Kulinarne kompendium wiedzy jest wzbogacone o szereg ciekawostek historycznych, etnograficznych, jak i turystycznych. Przedstawiony materiał został bogato zilustrowany zdjęciami.